Нещодавно у місті Будапешті, столиці Угорщині, побувала з офіційним візитом делегація з Косівського району. Її очолював заступник голови райдержадміністрації Я.Р.Бринський. До складу делегації увійшли: Городянський сільський голова Л.Ф.Бойчук, члени президії ради ветеранів І.Ю.Крицкалюк, Я.В.Слюсарчук, учасник партизанського руху під час окупації України фашистськими загарбниками Ю.М.Васкул, отаман районного козацтва «Галицька Січ» Б.В.Штундер та інші. Представники Косівщини завітали в Угорщину на запрошення генерального директора Військово-історичного інституту і музею Міноборони Угорщини генерал-лейтенанта Йожефа Холло.

Зустрічали нас заступник директора Військово-історичного музею Андор Біро та керівник українського сектору туристичної агенції Жанна Кошак. Разом з представниками угорської сторони делегати з Косівщини поклали вінок до підніжжя пам’ятника героям-визволителям та загиблим під час Другої світової війни.

Побували ми і на кладовищі, де поховані воїни Радянської армії та Республіки Угорщини, які загинули на фронтах Великої вітчизняної війни та у 1956 році. Серед загиблих — чимало українців. Відрадно було бачити, що кладовище впорядковане, біля пам’ятника та на місцях поховань стоять вінки, лежать квіти.

На центральному кладовищі міста Будапешта знаходяться братські могили радянських воїнів та воїнів інших держав, які були поховані тут після Першої та Другої світових воєн. Біля пам’ятника, навколо нього та на алеї встановлені білі мармурові плити, на яких викарбувані латинськими літерами імена та прізвища радянських воїнів.

Один з авторів цих рядків уважно читав кожне з прізвищ, бо сподівався побачити серед них прізвище свого батька, який зник безвісти під час Другої світової війни.

Косів’яни запалили поминальні лампадки біля пам’ятника та помолились за упокій душ загиблих воїнів. На міському кладовищі також поховані поляки, румуни, турки, серби та воїни інших національностей. Є тут навіть поховання італійських солдат: невеличкі обеліски з білого мармуру, встановлені в шаховому порядку.

Члени нашої делегації також відвідали меморіал-пам’ятник воїнам Радянської армії, які загинули під час визволення Угорщини від фашистських загарбників. Площа, де встановлений пам’ятник, була реконструйована. Під нею збудували 4-поверховий автопаркінг. Під час будівельних робіт було виявлено 16 поховань радянських воїнів. Їх останки перенесли на центральне кладовище. Меморіал-пам’ятник огородили металевим парканом. Об’єкт перебуває під охороною.

На другий день нашого перебування у Будапешті відбулася зустріч з Йожефом Холло. Він подякував районній владі, Городянській сільській раді та жителям нашого району за взаєморозуміння та плідну співпрацю у збереженні та благоустрої місць поховання угорських воїнів в с. Городі. Заступник голови райдержадміністрації Я.Р.Бринський подякував угорській стороні за дбайливий догляд місць поховань радянських воїнів, серед яких – чимало українців, і запевнив, що жителі нашого району і надалі опікуватимуться місцями останнього спочинку угорських громадян.

Ми почули цікаву доповідь про пошукові роботи, що ведуться в Угорщині, про встановлення меморіальних комплексів загиблим воїнам інших держав, вивчення архівів та збереження військових експонатів. Ми оглянули музей. У ньому експонується колекція військових карт, відтворено історію створення угорської армії. Тут проводять зустрічі ветеранів війни, учасників бойових дій.

На прощання делегація Косівського району та керівництво Військово-історичного інституту і музею обмінялися пам’ятними подарунками.

В. Кабалій.
Я. Слюсарчук,
депутат районної ради.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *