Минулого тижня відбулася традиційна підсумкова медична рада за результатами роботи лікувально-профілактичних закладів району в 2009 році. Участь у ній взяли перший заступник начальника головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Микола Олінійчук, голова райдержадміністрації Ярослав Шинкарук, в.о. голови районної ради Петро Дійчук, депутат обласної ради Іван Підлетейчук і директор обласного фтизіопульмонологічного центру Володимир Вагілевич.

Професійність кадрового потенціалу

Не хотілось би вдаватись до трафаретного висловлювання «кадри вирішують все», але, погодьмося, що в цьому штампі раціональний зміст таки є. Особливо, коли це стосується такої галузі як охорона здоров’я. Бо можна все життя працювати медсестрою, фельдшером чи лікарем, а вищої атестаційної категорії так і не отримати. Очевидно, небезпідставно головний лікар Косівської центральної лікарні І.В.Фазан, аналізуючи роботу лікувально-профілактичних закладів району за 2009 рік, ще на початку свого виступу доповів присутнім про кадровий потенціал. Іван Васильович повідомив, що в медустановах Косівщини працювали 246 лікарів, 12 з яких влаштувалися на роботу торік. 94 лікарі та 155 середніх медпрацівників пройшли курси підвищення кваліфікації. Сімейним лікарем «укомплектовано» (даруйте за таку термінологію. – І.С.) Шешорську амбулаторію; хірургом, травматологом, лікарем швидкої допомоги — Кутську міську лікарню; педіатром – Космацьку дільничну лікарню; лікарем приймального покою та стоматологом – Косівську ЦРЛ. А в Яворівську лікарську амбулаторію потрібні педіатр і терапевт, Яблунівську райлікарню – рентгенолог і невропатолог, Соколівську амбулаторію – сімейний лікар.

Мабуть, кожному з нас не зайвим буде знати, що серед медперсоналу, до якого часто звертаємося, 191 лікар і 574 середніх медпрацівників мають кваліфікаційну категорію, з них 51 лікар і 290 середніх медпрацівників – вищу категорію.

На що хворіємо

Звісно, треба почати з того, що стаціонарну допомогу хворим у нашому районі надають Косівська ЦРЛ (360 ліжок), Яблунівська РЛ (100 ліжок), Кутська МЛ (85 ліжок), Космацька СДЛ (16 ліжок), Косівський фтизіопульмонологічний диспансер (80 ліжок). Головний лікар Косівської ЦРЛ Іван Фазан зазначив, що забезпеченість ліжками населення у нас є однією з найвищих серед районів області. Іван Васильович детально підсумував роботу акушерсько-гінекологічної, педіатричної, хірургічної, стоматологічної, отоларингологічної, офтальмологічної, кардіологічної, ендокринологічної, гастроентерологічної, пульмонологічної, онкологічної, фтизіатричної та інших служб.

Звичайно, медики стурбовані тим, що в 2009-му зросла загальна захворюваність на 1000 дорослого населення з 1732,3 (у 2008 р.) до 1951,5. Серед дітей з показника 1949,7 — до 2025. Аналогічним є стан справ щодо первинної захворюваності. Починаючи з листопада 2009-го, в районі спостерігався різкий ріст захворюваності на гострі респіраторно-вірусні інфекції (ГРВІ) та грип. Впродовж минулого року було зареєстровано 1028 випадків грипу та 8993 ГРВІ, але не було жодного випадку Н1N1 (каліфорнійського грипу).

На медраді говорилося також про щорічне зростання первинної захворюваності на хвороби системи кровообігу. Вагомий відсоток складають усі форми гіпертонічної хвороби. Дещо зріс показник первинної захворюваності жителів на ішемічну хворобу та інфаркт міокарда.

Торік було вперше виявлено 179 хворих на цукровий діабет, а також 35 хворих вузловатою формою зобу. Медики констатують, що в районі знизився показник первинної захворюваності онкологічними хворобами. Однак ця страшна недуга не дає про себе забути. У 13 хворих було встановлено рак нижньої губи та слизових рота. Виявлено 16 випадків раку молочної залози.

За звітний період зареєстровано 13 випадків сифілісу в Косівській, Яблунівській, Космацькій, Яворівській, Кутській та Шешорській дільницях. Виявлено і 22 випадки гонореї та чотири – ВІЛ-інфекції. Збільшилась кількість хворих, що перебувають під диспансерним спостереженням урологів.

Про летальні випадки

Певна річ, хотілось би оминути цю тему. Але її, як мовиться, не обійдеш і не об’їдеш. Торік із числа госпіталізованих померло (по ЦРЛ) 104 хворих, з них – шестеро дітей. Особливу увагу на дитячій смертності загострив перший заступник начальника ГУОЗ М.Д.Олінійчук. Микола Дмитрович попросив у керівництва Косівської ЦРЛ і педіатричної служби детального пояснення по кожному із летальних випадків. Загалом торік у районі померло 20 дітей віком до 18 років.

Протягом 2009 р. п’ятеро хворих померли від інфаркту, 51 людина – від мозкового інсульту, 27 – від цирозу (14 – в працездатному віці), 20 хворих – від туберкульозу, п’ятеро осіб – від ускладнень грипу, з них одна вагітна жінка.

Поліпшили діагностичну оснащеність

Думаю, не варто нікого переконувати в тому, що рівень сучасної медицини багато в чому залежить від сучасної діагностичної апаратури й медустаткування. І в цьому плані лікувально-профілактичні заклади Косівщини мають вагомий поступ. Найперше, завдяки ініціативності й упертій непоступливості очільника районної медицини Івана Васильовича Фазана та розуміння місцевого й галузевого керівництва. Попри економічну скруту в державі, на охорону здоров’я в районі у 2009 році було виділено 37 млн. 455,5 тис. грн., а також залучено 2988,2 тис. грн. позабюджетних коштів. Досягнуто збільшення фінансування на придбання медикаментів, харчування хворих та інші потреби.

За кошти місцевого бюджету придбано і встановлено цифровий рентгенапарат (400 тис. грн.), три ФЕКи, вартістю 15 тис. грн., УЗД-апарат (95,7 тис. грн.). За кошти лікарні закупили: три концентратори кисню (97,5 тис.грн.), чотири електрокардіографи вартістю 22 тис. грн., аналізатор електролітів (39,7 тис. грн.). За рахунок спецкоштів придбали малогабаритний доплерів індикатор швидкості кровотоку вартістю 8 тис. грн., УЗД-апарат (97,5 тис. грн.) – для Яблунівської лікарні. Базу медоснащеності поповнили (за централізовані кошти) комплекс рентгендіагностичний вартістю 42 тис. грн., колоноскоп (12,46 тис.грн.), електрокардіограф 5-канальний (18,8 тис. грн.), відсмоктувач хірургічний (2,2 тис. грн.). За кошти ГУОЗу придбали автомобіль (його вартість — 99,8 тис. грн.) для відділення швидкої допомоги ЦРЛ.

А скільки всього зроблено в плані господарському, зокрема: в Кутській, Яблунівській і Косівській лікарнях! Зрештою сам М.Д.Олінійчук сказав, що у їхніх керівників поєднані душа лікарська і хист господаря.

Про усе – відверто

М.Д.Олінійчук добре обізнаний зі станом справ косівської медицини. Перед приїздом у ЦРЛ завітав у Яблунівську й Кутську лікарні. Своїми враженнями від побаченого поділився на медраді. Не згладжував, так би мовити, «гострі кути», не дивлячись на певні успіхи й досягнення в роботі лікувально-профілактичних закладів нашого району. Водночас попросив у колег не тримати образи за відвертість. Микола Дмитрович зауважив, що косівським медикам треба поліпшити поліклінічну роботу, активізувати первинні ланки охорони здоров’я щодо виявлення на ранній стадії туберкульозу, онкологічних захворювань, гіпертонії, цукрового діабету; що хворих треба лікувати не лише в стаціонарі, а й вдома, бо на це йтимуть значно менші затрати; що не належним чином організовано огляд молочної залози, що охорона материнства і дитинства має бути щоденно в полі зору головного лікаря.

А директор обласного фтизіопульмонологічного центру В.В.Вагілевич стурбований тим, що в Косівському тубдиспансері досі не підключений сучасний дорогий флюорографічний апарат. З цього приводу прояснив ситуацію голова райдержадміністрації Я.І.Шинкарук. Він повідомив, що є домовленість з енергетиками, які підведуть до тубдиспансеру нову електролінію в борг, який буде проплачено коштами обласного бюджету. Ярослав Іванович сказав, що районна влада й надалі буде намагатись докладати зусиль, щоб медицина в районі була на високому рівні, і розповів, що в цьому напрямі уже зроблено і якими є реальні наміри в перспективі.

М.Д.Олінійчук подякував медикам за роботу в період епідемії грипу, незважаючи на власні ризики. З його вуст було приємно почути, що у косівчан на високому рівні організовано донорство, серйозна, на рівні області, хірургія. На доброму рахунку реанімаційна, терапевтична і служба швидкої допомоги. Гарні враження на нього справили відвідини Яблунівської райлікарні (головний лікар Ігор Гнатишак) і, особливо, Кутської міської лікарні (головний лікар Ігор Грабовецький) після проведеного там ремонту. А от підсумовуючу фразу Миколи Дмитровича варто передати дослівно: «Косівський район — один з районів, який збільшив на 5,5 мільйона фінансування на потреби охорони здоров’я. Такого нема ніде в області».

Ігор Сусак.
Фото Ярослава Тимофійчука.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *