Газета «Гуцульський край»

Часопис Косівського району (неофіційний сайт, архів вибраних публікацій газети)

Генеральний план — орієнтир розвитку

11 Лютого, 2010 | Коментувати | Переглядів: 8 710

У сучасних умовах розвиток будь-якого населеного пункту неможливий без генерального плану забудови. Це своєрідний орієнтир на день сьогоднішній, завтрашній і перспективу загалом. Для чого потрібен генеральний план забудови села, селища, міста? Про це запитуємо наших співрозмовників.

Роман Баранюк, завідувач сектору природних ресурсів, туризму, рекреації та зовнішніх зв’язків управління економіки райдержадміністрації, депутат районної ради:

— Одним із основних завдань, які поставила перед собою райдержадміністрація у 2009 році, було виготовлення схеми планування територій Косівського адміністративного району. Ще 12.02.2009 р. між райдержадміністрацією та Українським державним науково-дослідним інститутом «Діпромісто» було укладено договір на виготовлення уже згаданої схеми планування. Вартість робіт складає 231 тис. грн. Також було погоджено календарний план їх виконання.

Генеральний план забудови передбачає перспективу розвитку кожного населеного пункту на 20 років. У ньому йтиметься про конкретні наміри. А враховуючи, що наш район є туристичним, цю галузь необхідно розширювати, урізноманітнювати і удосконалювати її інфраструктуру. Необхідно зарезервувати території для створення нових кемпінгів, баз відпочинку. Тому кожен населений пункт повинен керуватися своїм планом розвитку. Скажімо, щоб залучити інвестора і його капітал, маємо запропонувати йому привабливі земельні ділянки. А яка у нас нинішня реальність? Кожна сільська територія відчуває проблему з утилізацією твердих побутових відходів. Окремі громади не знають, де облаштувати їм кладовище. І пов’язано це з тим, що жодна сільська рада на даний час не має вільного земельного фонду. А коли буде проведено інвентаризацію землі, виявляться ділянки, які не використовуються.

Згідно з генпланом, у кожному населеному пункті буде проведено технічно-економічне обґрунтування. Звісно, йдеться й про характеристику сучасного стану господарського комплексу, здійснення оцінки природних умов та ресурсів. На основі аналізу буде подано прогнозування господарського розвитку району, демографічної ситуації, транспортної мережі та інженерного обладнання (водопостачання, саночистка, енергопостачання), інженерна підготовка та захист території.

Маю велику надію, що депутати районної ради з розумінням поставляться до питання виготовлення генплану забудови району та проголосують на черговій сесії про виділення коштів на ці потреби. Адже в цьому — перспектива нашого розвитку. Варто сказати, що наші сусіди яремчанці генплани уже мають. Зрештою, будь-який інвестор найперше хоче знати динаміку розвитку території, її привабливість. Та навіть кожна людина, яка починає будуватися на присадибній ділянці, визначає, де має бути хата, в якому місці — господарські приміщення, де закласти квітники. Це і є метод сучасного цивілізованого планування.

Звісно, це велика за обсягом робота. Розробники прийдуть у кожний населений пункт і визначать, де має бути стадіон, а де, скажімо, тенісні корти, об’єкти соціально-побутової сфери. І якщо в селі буде обраний новий сільський голова, він не зможе на зарезервованій земельній ділянці на цвинтар дозволити, щоб там будували бар чи готель. Бо не секрет, що тепер це все здійснюється у нас хаотично. Що хто захотів, те і зробив. Будують навіть на тротуарі.

Володимир Дворник, головний архітектор відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури райдержадміністрації:

— Найперше зазначу, що згідно з Законом «Про забудову населених пунктів України», генеральним планом забудови населених пунктів можна користуватися протягом 15-20 років. У нашому районі генеральні плани мають усі населені пункти. Проте 90 відсотків їх уже морально застаріли, тобто термін користування ними, передбачений чинним законодавством, минув. Тому виникла необхідність, як у нас в районі, так і в державі загалом, корегування застарілих генпланів, а де їх немає, виготовлення нових.

У зв’язку з цим 20.05.2009 р. КМУ прийняв Постанову «Про порядок проведення державної експертизи містобудівної документації». Відповідні розпорядження видали обласна державна адміністрація і Косівська РДА. З цього приводу в райдержадміністрації було проведено нараду з керівниками органів місцевого самоврядування за участю архітектора області О.В.Микуляка та його заступника М.М.Капака, на якій роз’яснили присутнім порядок реалізації згаданої Постанови. Увагу її учасників акцентували на тому, що при формуванні бюджету кожного населеного пункту необхідно передбачити кошти для фінансування робіт з корегування генеральних планів забудови населених пунктів. Також лунали застереження, що в населених пунктах, які не будуть забезпечені оновленими генпланами, буде заборонено будь-яке будівництво: житлове, комерційно-господарського чи промислового призначення.

Однак, зважаючи на не вельми задовільний фінансовий стан бюджетів населених пунктів району, обласна держадміністрація своїм розпорядженням дала змогу продовжити роботи з корегування генпланів терміном до п’яти років. А це дає можливість провести реструктуризацію фінансування за виконану роботу.

Хочу сказати, що для райархітектури при виготовленні містобудівної документації для фізичних чи юридичних осіб генеральний план є основним документом, на який вона опирається у своїй роботі. Будівництво, яке здійснюється будь-яким суб’єктом господарської діяльності без наявної містобудівної документації, є самовільним. Така будівля категорично не може бути забезпечена ні електро-, ні газопостачанням, суб’єкти також не зможуть набути права власності на нерухомість.

Однак на час відтермінування (тобто до 5 років) корегування генпланів, право вносити до них зміни мають проектні організації, які отримали ліцензію на такий вид робіт, через містобудівне обґрунтування. Методичні вказівки та зразки такого містобудівного обґрунтування розроблені Міністерством регіонального розвитку та будівництва й опубліковані в газеті «Урядовий кур’єр». Додатково їх можна отримати і в райархітектурі.

Проведення державної експертизи містобудівної документації — досить актуальне на сьогодні питання. До речі, воно розглядалося не лише на нараді в райдержадміністрації. Були організовані кущові виїзди в населені пункти району. В зустрічах з депутатами сільських рад, активом сіл безпосередньо брали участь голова райдержадміністрації Я.І.Шинкарук, заступник голови РДА В.В.Привика, районний архітектор, працівники техбюро райархітектури. Робилося це для того, щоб донести до людей важливість того, що генеральний план – це документ, який передбачає систему зонування територій населених пунктів з метою розвитку інфраструктури сіл, селищ, міста: туризму, торгівлі, промисловості, індивідуальної житлової забудови тощо.

Розмову вів Ігор Сусак.

Коментарі

Написати коментар