Мені випала нагода побувати в США. По-перше, я хотів бути на випускному вечорі в онука, а по-друге, — побачити Америку, країну, яка має найпотужніший виробничий потенціал, населення якої складається з емігрантів, але кожен емігрант називає себе американцем.

В Америці мене вразили зелені парки та дуже рівні дороги. На жаль, цим похвалитися Україна не може.

Спробую порівняти простих американців і українців. Українець, якщо він електрик чи сантехнік, може працювати де завгодно, навіть бути винахідником. Людина, яка живе в горах, де немає заводів, а є тільки ліс, може з дерева такі речі виготовити, що здивує ними весь світ.

Американець — вузькоспеціалізований, вузькопрофільний, вузькопрофесійний. Він ніколи сам не вкрутить електролампочку, а з ремонтувати газову плитку чи колонку, водопровідний кран навіть не намагається. Йому легше їх викинути. Тому від українських американців, які вміють працювати на комп’ютері, грати в шахи, на музичних інструментах, співати, танцювати та ще й прибирати, у них очі «лізуть» на чоло.

В цій країні біля доріг немає бур’янів, сміття. Здається, що вся Америка працює в комунальному господарстві зранку до ночі. Біля кожного будинку травичка підстрижена, милують око квіти. Навколо немає парканів, огорож, мурів. Ніхто з американців не утримує собаку у вольєрі або на ланцюгу, за знущання над твариною можна потрапити до в’язниці. Американці звикли жити так, щоб один одному не заважати.

Корінне населення (це американські індіанці) живе в резерваціях і не платить ніяких податків. Тому у них бензин, продукти харчування і всі інші товари набагато дешевші, ніж по всій Америці.

Дороги в американців добротні. Прокладають вони їх, в основному, вночі. За 8 годин роботи пролягає дорога шириною 7 м, товщиною 1 м (40 см гравію, 40 см щебеню, 20 см асфальту) і довжиною 90 м.

Електричні лінії до 6000 вольт тримаються тільки на дерев’яних опорах, без залізобетонних приставок. Стовпи просочені антисептиком, можуть стояти протягом 70 років. На кожному стовпі високовольтні ізольовані проводи, кабельні низьковольтні лінії, проводи кабельного телебачення, телефонні лінії. Ремонт електроліній здійснюють під напругою, і відключення будинків від електромережі практично не буває. Заробляють рядові електрики приблизно 50 доларів за годину, а майстри з ремонту — 70 доларів.

В Америці, у горах і на берегах океану, побудовані вітрові електростанції, які під’єднані до загальної мережі.

Дорожня поліція весь час слідкує за безпекою руху В разі порушення, окрім покарання, страхова компанія збільшує для порушника суму страховки приблизно у три рази. За виявлення алкоголю в організмі водія суд накладає штраф у розмірі 1000 доларів США і на 6 місяців позбавляє права керування автомобілем. При повторенні такого порушення штраф сягає 5000.доларів, а до в’язниці в такому випадку можна потрапити аж на 4 роки.

Водійські права в Америці ніхто за гроші не купить, і хабара поліцейському ніхто не запропонує, бо за це можна потрапити до в’язниці.

В країні багато попереджувальних знаків про те, що на дорогу може вибігти тварина.

Коротко хочу розповісти про різницю у цінах.

У США панд (450 г) курятини коштує 99 центів, фаршу свинини — 1 долар 36 центів, а проста листівка . —2,5 долара. Американці вважають, що м’ясо потрібне людині більше, ніж листівка.

Якщо порівняти послуги зв’язку, то різниця вражає: хвилина розмови із США в Україну коштує 8.центів, а з України в Америку — 3 долари. Десятикілограмова посилка з України до США коштуватиме вам близько 570 гри., а з Америки до України — 65 грн. (у перерахунку на наші гроші).

Велику увагу в США приділяють тваринному світу. За браконьєрство тут можна потрапити до в’язниці.

Для вилову риби вудкою треба отримати ліцензію, яку видають у спортивному магазині. Ліцензія терміном дії на один рік коштує 40 доларів.

В більшості випадків любителі рибалки ловлять рибу і відпускають її. Ніхто не дозволить собі вбивати рибу електровудками або ловити її сітками. Тому р. Ніагара кишить рибою: судаком, безом, осетром, лососем, карпом, щукою і п’ятьма видами окунів.

Не можу не згадати і про рекламу. У нас рекламні оголошення наліплені де завгодно. А рекламні щити, біл-борди на тротуарах, стінах, скрізь, скоро пройти буде неможливо. На все це влада дивиться спокійно.

Повірте, реклами на тротуарах, стінах, стовпах і деревах у Америці немає. Це заборонено законом.

А тепер про тамтешні податки. Американці надзвичайно законослухняні і пунктуальні. До сплати податків та комунальних послуг вони ставляться дуже серйозно.

Платять податок тільки з чистого доходу. У магазині касир до вартості товару додає ПДВ (податок на додану вартість). Робітник в Америці одержує зарплату згідно з контрактом, з неї не знімається ніякий податок.

Наприкінці року податківець підраховує, скільки робітник заробив за рік. З цієї суми відраховуються: оплата за комунальні послуги, оплата по чеках за придбані протягом року товари, 50 доларів за кожний день його харчування, оплата за різні страховки, податки. З того, що залишилось від зарплати, вираховується податок з чистого доходу, тобто, податок з тих грошей, які в нього залишились на рахунку в банку або вдома.

Через півтора місяця я повернувся додому, в Україну. Мене знайомі запитали, чи хотів би я переїхати на постійне проживання до Америки. Я твердо відповів: ні.

Наші співвітчизники в Америці, хоч і добре заробляють, але дуже важко працюють і сплять по чотири-п’ять годин. Щоб там вижити, треба досконало вивчити мову, бути дуже дисциплінованим, дотримуватись американських законів, придбати собі автівку і знайти житло, яке там дуже дорого коштує. За 2-кімнатну квартиру треба заплатити 500-700 доларів на місяць, а додайте ще медичну страховку і страховку за авто.

Якщо українець виграв грін-карту, це не означає, що Америка прийме його в обійми. Ніхто ним піклуватися не буде. А от чистоти, порядку, дисципліни, культури поведінки нам у них треба ще повчитись.

А що нам заважає привести наше місто в належний стан, вичистити його від всякого хламу і сміття? Адже ми нічим не гірші за американців.

Богдан Трач,
м. Косів.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *