Верховна Рада України 11.06.2009 року прийняла Закон «Про засади запобігання та протидії корупції» (далі — Закон), який вводиться у дію з 1.01.2010 року, після чого втрачає чинність Закон «Про боротьбу з корупцією» від 5.10.1995 року.

Порівнюючи два закони, слід відзначити, що в Законі України «Про засади запобігання та протидії корупції» дано чітке розмежування понять корупції та корупційного правопорушення, чого не було зроблено в Законі «Про боротьбу з корупцією». Також у статті 2 вказаного Закону наведено широкий перелік суб’єктів, які несуть відповідальність за корупційні правопорушення, в якому особливу увагу приділено посадовим особам органів влади та місцевого самоврядування. Закон від 11.06.2009 року встановлює для них ряд обмежень, спрямованих на запобігання та протидію корупції. Зокрема слід відзначити обмеження, визначене п. 1 ч. 1 сі”. 4 Закону, яке забороняє використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття Обіцянки/пропозиції для себе чи інших осіб, і поширюється на всіх без винятку суб’єктів відповідальності за корупційні правопорушення.

Даний Закон містить в собі не тільки чітку правову норму, а й механізм її реалізації, зокрема через визначений у Розділі III Закону інститут участі громадськості в заходах щодо запобігання та протидії корупції.

Окремо звертаю увагу читачів на те, що згідно з ч. 1 ст. 18 Закону, за вчинення корупційних правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 2 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової або дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. В такому випадку, згідно зі ст. 19 Закону, особа, щодо якої винесено постанову про притягнення як обвинуваченої у вчиненні злочину у сфері службової діяльності або складено протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, пов’язаного з порушенням обмежень, передбачених п.п. 1-3 ч.1 ст. 4, статтею 5 цього Закону, в тому числі в юридичних особах приватного права, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному Законом, до розгляду справи судом, якщо інше не передбачено Конституцією України.

Василь Хомин,
прокурор Косівського району, старший радник юстиції.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *