В чому може себе проявити Косівщина як цілісний господарський механізм? Однозначну відповідь навряд чи почуємо. Розвивати думки з цього приводу можна в різних напрямах. Пробуємо себе в підприємництві, сфері послуг, орієнтуємось на розвиток туристично-відпочинкової індустрії. Але жодна галузь не є такою об’ємною як сільськогосподарська. У ній з прадавніх часів зайнята більшість населення нашого гірського району. Чи прибуткова вона — важко сказати. Але вкрай потрібна, бо годує кожну, сільську родину, забезпечує людям хоч якусь впевненість у цьому непростому житті.

Розвинути цю тему попросили начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, депутата районної ради В.О.Жмендака.

— Василю Омеляновичу, часто можна чути таке: хіба в нас є сільське господарство, колгоспи розвалили — про що можна говорити?

— Зрозуміло, що таке твердження є абсолютно необгрунтованим. Хоч колгоспів зараз немає, але на їхньому місці створилися нові агроформ.ування, фермерські та особисті селянські господарства. Сільськогосподарською продукцією вони достатньо наповнюють місцевий споживчий ринок. У районі сіють зернові, вирощують картоплю, овочі, кормові культури. Традиційною для нашого краю є і тваринницька галузь.

— Можете бодай коротко підсумувати жнивні здобутки?

— У цьому році було збільшено площі посіву зернових. І хочу сказати, що хлібороби, так би мовити, не прогадали. Звичайно, порівнювати нинішню врожайність з минулорічною не можна. У 2008-му стихія завдала значних збитків зерновим культурам. Цьогоріч з 568 га

Фермерські господарства, які засіяли колоскові на 49,5 га, намолотили 136 тонн зерна.

— А техніки для обробітку землі й збору врожаю у селян вистачає?

— За два минулі роки у районі придбано п’ять комбайнів: чотири купили приватні особи, один — ФГ «Заріччя». Два такі сучасні комбайни мають у Рибному, по одному — у Кобаках і Рожнові. Це дало змогу хліборобам сіяти більше зернових і не перейматися, що нема чим збирати врожай.

Придбано багато й іншої техніки, зокрема оприскувачі, польські сівалки. Завдяки цьому підвищуються агротехнічний рівень, якість обробітку посівів від шкідників і, бур’янів, поліпшується’і полегшується збір зернових та підвищується врожайність.

— Тваринницька галузь, мабуть, не менш важлива для нашого району?

— Звісно, коли ведемо мову про рослинництво, то маємо на увазі розвиток цієї галузі в низинній зоні. Наш район належить до гірських, тому основним напрямком, справді, є тваринництво. Зараз приділяємо значну увагу розведенню м’ясної абердино-ангуської породи поголів’я великої рогатої худоби. У ФГ «Заріччя» вже завезли з Рівненської області шість нетелів і одного бичка парувального віку. Ця порода не вибаглива до кліматичних умов і кормів, а при однаковій годівлі дає вдвічі вищий приріст м’яса, порівняно з нашими традиційними породами ВРХ. При такому підході до ведення тваринництва зможемо здешевити собівартість виробництва м’яса. В цьому наша перспектива, бо сьогодні, на жаль, не вигідно вирощувати ВРХ.

— У аграрному секторі дуже часто зараз чуємо термін «кооперативний рух». Це щось нове чи призабуте старе?

— Кооперативний рух — явище не нове, але дуже актуальне для сьогодення. Скажімо, у нашому районі є дрібні фермери, які самотужки ведуть господарство, не мають великих прибутків і не можуть розширити своє виробництво, їм треба кооперуватися. Але це не означає, що знову необхідно об’єднуватися в колгоспи. Це має бути об’єднання за певними галузями обробітку землі, збуту продукції та ін. У нас, наприклад, дуже подрібнені земельні ділянки, а понад 90 відсотків трудомісткої сільгосппродукції (картоплі, овочів, фруктів, молока, м’яса) виробляється в особистих селянських і фермерських господарствах.

Ці товаровиробники не мають постійно діючих каналів реалізації своєї продукції. її продають на стихійних ринках, через посередників, нерідко — згодовують худобі, бо не мають збуту.

Наведу ще такий приклад. Не кожен фермер має у своєму користуванні трактор чи гноєрозкидач. Тому наймає того, хто має таку техніку, і дорого платить за виконання певних робіт. Щоб якось вирішити такі проблеми, в районі вже створено чотири кооперативи. Але для їхнього належного функціонування потрібна підтримка держави, яка визначала б їх неприбутковий статус. Бо ці об’єднання повинні працювати не на прибуток кооперативу, а на прибуток членів кооперативу.

— Фермери Косівщини щороку беруть участь у традиційних обласних сільськогосподарських виставках. Цієї осені теж представляли свою продукцію?

— Виставка-ярмарок «Золота осінь — 2009» проводилась в жовтні двічі. Фермерські господарства «Заріччя», ПАПФ «Черганівка», СФГ «Прикарпаття», СФГ «Новинка» реалізовували в Івано-Франківську картоплю, столовий буряк, моркву, яблука, мед. Варто зазначити, що жителі обласного центру добре знають якість і смак нашої городини, тому охоче розкуповували її.

— Наші закриті установи теж споживають продукцію місцевих виробників?

— Фермерські господарства «Сливка», ФГ «Заріччя» забезпечують сільгосппродукцією дитячі садки, інтернат-гімназію, Смоднянську санаторну школу. Косівська ЦРЛ садить картоплю у Рибному й сама забезпечує себе «другим хлібом». Молоко установам реалізує ПАПФ «Черганівка», де утримують корів буро-карпатської породи.

— А як Косівщина виглядає на аграрному тлі області?

— Серед п’яти гірських районів (Верховинський, Косівський, Надвірнянський, Долинський, Рожнятівський) Косівський посідає перше місце. За основу брали всі сільськогосподарські показники — як у рослинництві, так і в тваринництві. Звичайно, такий успіх не пише радує косівських аграріїв, а й зобов’язує не втрачати набутого визнання.

Тому з особливою приємністю хочу привітати з Днем працівників сільського господарства усіх, хто своєю важкою щоденною працею створює продовольчий достаток держави.

Ваші натруджені руки пахнуть хлібом, годують кожну українську родину. Здоров’я вам і великої пошани за нелегкий труд. Хай у ваших сім’ях завжди господарюють мир, добробут і благополуччя.

Інтерв’ю вів Ігор Сусак.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *