15 листопада — Всесвітній день пам’яті жертв дорожньо-транспортних пригод.

Якось довелося їхати маршруткою в обласний центр. Звернула увагу на подружню пару поважних літ. Чоловік і жінка, не криючись, шепотіли молитву і тоді, коли мікроавтобус рушив, і після того, як він зупинився на автовокзалі обласного центру. Я їх розумію. Подивишся на моторошну «гірлянду» хрестів обабіч наших автострад і уста мимоволі зашепочуть «Отче наш».

15 листопада у світі вшановують пам’ять жертв дорожньо-транспортних пригод. Йдеться про мільйони загиблих і скалічених. Про те, що відбувається на шляхах Косівського району, розповів нашому часопису начальник відділення ДАІ міста Косова Ігор Пастернак:

— Впродовж минулого року в районі сталося 117 дорожньо-транспортних пригод. У 33-х ДТП були потерпілі: 36 чоловік поранено і травмовано, 8 загинуло. Цього року зафіксовано лише 42 ДТП, з них 17 пригод призвели до появи потерпілих: 24 чоловік було травмовано, один загинув. Це вдвічі менше, порівняно з минулим роком.

— Таку позитивну тенденцію можна пов’язати зі збільшенням штрафних санкцій проти правопорушників на дорогах?

— Без сумніву. Це демонструють цифри, які я навів вище: 117 і 42. Удар гривнею по кишенях виявився набагато ефективнішим, ніж заклики до свідомості водіїв. Найменший розмір штрафу нині становить 255 гривень. Таку суму не кожен може заплатити. Тому й водії намагаються дотримуватись Правил дорожнього руху.

— У районі є «чорні зони», де ДТП скоюють найчастіше?

— Ми називаємо їх місцями концентрації ДТП. Таких у нашому районі, слава Богу, немає.

— Які причини найчастіше призводять до ДТП?

— Переважно — перевищення встановленої швидкості. Не дуже часто, але, на жаль, буває — вживання алкоголю і керування автомобілем у нетверезому стані. Створюють аварійні ситуації і пішоходи, які раптово виходять чи вибігають на проїжджу частину, тому водії не мають можливості уникнути зіткнення з ними.

— Хто переважно створює аварійну ситуацію: водії чи пішоходи?

— Водії. Але й пішоходи винні у 35-40 відсотках ДТП.

— Наші погані дороги призводять до аварій чи, навпаки, зменшують їх кількість, бо на розбитій автостраді максимуму швидкості не витиснеш?

— Деякою мірою незадовільний стан дорожнього покриття може стати супутнім фактором, який спричиняє ДТП, зокрема взимку, коли ожеледиця. Зазвичай такі пригоди завершуються матеріальними збитками. Буває, що колесо потрапить у відкритий каналізаційний колодязь. Є певні загрози у гірській місцевості: автомобілі з’їжджають з дороги там, де немає транспортного огородження.

— В Україні вже є прецеденти конфіскації транспортних засобів за несплату водіями-порушниками штрафів. У нашому районі когось уже «позбавили коліс»?

— Проблема несплати великих сум штрафів є і в нас. Зараз ми плануємо разом з Державною виконавчою службою вживати таких заходів до тих водіїв, у кого є більше 1500 тисячі заборгованості. Будемо через суд накладати арешт на автомобіль, і поки штрафи не сплатять, авто перебуватиме у нас на штрафмайданчику. До злісних неплатників вживаємо й інших заходів,, наприклад, не проводимо технічний огляд транспортного засобу.

— Що робить служба ДАІ в Косові для профілактики дорожньо-транспортних пригод?

— Наша робоча зміна триває 12 годин. Екіпажі працівників ДАІ постійно контролюють дотримання швидкісного режиму. Сама лише поява автомобіля ДАІ на дорозі чи у місті дисциплінує і водіїв, і пішоходів.

Користуючись нагодою, хочу попросити водіїв підприємств та організацій, автолюбителів бути більш уважними за кермом. Зараз спостерігається різка зміна погод н их умов, що теж часто призводить до ДТП. Тому радимо слідкувати за своєю манерою їзди, не порушувати швидкісного режиму, не вживати спиртних напоїв, якщо плануєте сідати за кермо. Врешті-решт, у районі нині працюють три служби таксі — є кому відвезти водія додому, якщо той хильне зайвого. Слід це пам’ятати і не порушувати Правила дорожнього руху.

Треба бути уважними на пішохідних переходах, знижувати швидкість перед ними, щоб у водія була можливість загальмувати, якщо на «зебрі» несподівано з’явиться пішохід.

Автомобіль повинен бути засобом пересування, а не знаряддям вбивства чи самогубства.

Розмову вела Аліса Мудрицька.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *