Газета «Гуцульський край»

Часопис Косівського району (неофіційний сайт, архів вибраних публікацій газети)

Фінансові викрутаси у районній раді

24 Вересня, 2009 | Коментувати | Переглядів: 2 679

Про Косівську районну раду, особливо її колишнє керівництво на чолі з Русланом Присяжним, уже давно ходять не тільки по району, а й далеко за його межами різні анекдоти, та чутки. Підстав для них більш ніж достатньо. Це я маю повне право стверджувати як депутат районної ради останнього скликання.

Про те, яким чином Руслан Присяжний потрапив на посаду голови районної ради, говорити не буду. Але хочу поділитися з моїми виборцями та усіма читачами «Гуцульського краю» інформацією про різні фінансові викрутаси. Щоб про них дізнатися, неодноразово довелося виступати на сесіях районної ради з депутатськими зверненнями та проханнями до різних правоохоронних, фінансових та контролюючих органів розібратися у ситуації та вдарити по захланних і загребущих руках деяких ділків від влади, за що довелося не один пуд солі з’їсти та зазнати судових переслідувань, різних цькувань і провокацій, що добряче попсувало мені нервів і випило крові.

Але дещо вдалося таки добитися і дізнатися. Ось читаю листа з правоохоронних органів до начальника контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області В.Рахміля і знаходжу підтвердження своїх справедливих підозр.

«При здійсненні нагляду за додержанням законів Косівською районною радою виявлено порушення вимог бюджетного законодавства України при використанні коштів місцевого бюджету. Зокрема, в 2006-2008 роках районною радою в порушення вимог ст. 22 Бюджетного кодексу України приймалися рішення, якими головним розпорядником коштів місцевого бюджету та виконавцями регіональних програм значилась районна рада. Відповідно до вимог чинного законодавства за бюджетними призначеннями, передбаченими місцевими бюджетами, головними розпорядниками коштів можуть бути виключно керівники місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів рад та їх секретаріатів, керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів рад.

Згідно підпункту 11 пункту 6 ст.55 Закону України «Про місцеве самоврядування» голова районної ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату. Статтею 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що одними з основних завдань місцевих державних адміністрацій є: підготовка та виконання відповідного бюджету, державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля.

Встановлено інші випадки, які викликають сумніви в законності фінансування районною радою деяких видів робіт та послуг».
Що означають всі оці хитросплетені словесні викрутаси? Та те, що Руслан Присяжний присвоїв собі повноваження голови РДА.

А ось що з того вийшло. «У вересні 2007 року, — говориться у листі в обласне КРУ, — прийнято роботи по інвентаризації земельних ділянок Косівського міжгосподарського лісгоспу з виготовленням державного акту на право постійного користування землею на території Городянської сільської ради на суму 10,4 тис. гри., Смоднянської сільської ради — 6,5 тис. грн., Косівської міської ради —15,7 тис. грн., Черганівської сільської ради — 17,3 тис. грн. За даними Косівського районного відділу земельних ресурсів, районного архітектора, районного підприємства «Райагроліс» та зазначених вище сільських рад у них відсутня інформація про проведення таких робіт та про фінансування на зазначені цілі. Більш того, в районі таке підприємство як міжгосподарський лісгосп не зареєстроване». Отже, величезна сума грошей кудись пішла і невідомо кому (лісгоспу в районі нема), але покарання за це ніхто так і не поніс, а гроші канули у Лету.

Далі — цікавіше. З актів проведеної ревізії в районній раді, на чому наполягав я та ще декілька депутатів, на поверхню виринають ще немало оборудок. Про них мені змушені були все-таки розповісти контролери після моїх кількамісячних добивань. У листі від 4 липня 2009 року № 360-13/ 256 на мою адресу заступник начальника контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області В.Федорів повідомляє, що «працівники КРУ в жовтні-листопаді 2008 року провели планову ревізію фінансово-господарської діяльності Косівської районної ради за період з 1.06.2006 по 1.10.2008 років. За результатами ревізії виявлено порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на загальну суму 405,21 тис. грн. та порушення, що не призвели до збитків ~ 951,35 тис. грн.».

М’яко кажучи, лише те, що виявлено, потягнуло майже на півтора мільйона гривень втрат для району, але це зафіксували на папері, заховали від народу у цовгу шухляду і на тому заспокоїлися. Щоб хтось за це був покараний? Та боронь Боже! Ворон ворону око не виклюне! На що йшли все-таки ті гроші?

«За обревізований (ну й словечко придумали!) період, — повідомляє мене високоповажна фінансова контора, — на рахунок Косівської районної ради надійшло 545,0 тис.грн. від НГВУ «Надвірнанафтогаз» на виконання програм соціально-економічного розвитку Косівського району. Використано за ревізійний період 503,97 тис. грн., в тому числі у 2006 році—144,44 тис. грн., у 2007 році —293,91 тис. грн., за 9 місяців 2008 року — 65,62 тис. грн.». Коли більш детально глянути на витрачання отих коштів, то дізнаємося, що практично жодної копійки з них не перепало на долю мешканців березівського куща, де добувають нафту і за що заплатили оту суму, а гроші витрачалися далеко не для соціально-економічного розвитку району, на чому наполягала значна частина депутатів. Назву лише деякі позиції з двадцяти трьох пунктів розтринькування народних грошей.

Для апарату районної ради з них придбано радіомікрофони та апаратуру на 8 тис. грн., програмні комплекси «Парус» — 4572 грн., програмний комплекс електронної документації — 11938 грн., комп’ютер і захисний сервер —14 985 грн., комп’ютерну техніку та матеріали —17885 грн., відеокасети, телевізор, фотоапарати — 6205 грн., картриджі і тюнери — 4068 грн., комплекс для новорічного святкування — 29950 грн. і т.д.

Чому я звернув увагу на ці витрати? Та тому, що пан Присяжний відомий у районі саме як комп’ютерний бізнесмен, а як голова районної ради він чомусь саме сюди і направив у першу чергу не за призначенням цільові народні кошти. Немало пішло грошей на авантюрний проект зі створенням комунального підприємства «Маєток Святого Миколая». Сюди районна рада спрямувала в «обревізованому періоді 45,0 тис. грн. Зазначені кошти використано на заробітну плату та нарахування на заробітну плату за листопад-грудень 2007 року—10,2 тис. грн., проведення ремонту дороги до Маєтку Святого Миколая в с. Черганівці—11,81 тис. грн., придбання новорічного товару (гірлянди електричні, гірлянди з фольги, прикраси для сцени, феєрверки) — 7,5 тис. грн., ялинкових прикрас — 0,6 тис. грн., господарських товарів (електротовари, брезент, шнур побутовий, дроти) — 1,5 тис. грн., продуктів харчування — 0,6 тис. грн., одноразового посуду — 0,4 тис. грн., доріжок (5,9 м) — 0,31 тис. грн., канцтоварів — 0,14 тис. грн., оплата електроенергії (854 кВт. год.) — 0,4 тис. грн., виготовлення костюма Св. Миколая — 6,0 тис. грн., рекламних наклейок (розміром 60 х 45 см — 20 шт., 90 х 45 см. — 20 шт.) — 2,5 тис. грн., виготовлення та встановлення малих архітектурних форм (арка, огорожа в гуцульському стилі, дерев’яні лавки — 6 штук) — 3,04 тис. грн.

Ревізією використання коштів, виділених у 2007 році комунальному підприємству «Маєток Святого Миколая», встановлено, що всупереч ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР, кошти в сумі 10,2 тис. грн. використано на оплату заробітної плати працівників підприємства та нарахування на заробітну плату при відсутності відповідних документів щодо фактичного використання робочого часу та (чи) виконання відповідної роботи працівниками». Величезні суми розтринькувалися наліво і направо.

«На будівництво школи в с. Бабині в обревізованому періоді Косівською районною радою використано кошти в сумі 435,11 тис. грн., в тому числі… на виконання робіт по підготовці території будівництва школи підрядником ПП «Промтехсервіс»— 289,0 тис.грн., оплату відділу капітального будівництва Косівської райдержадміністрації за здійснення технагляду — 7,14 тис. грн.».

Місцеві мешканці, коли їх запитуєш про оту «підготовку», лише знизують плечима. «Крім того, проведені витрати на підготовку території будівництва школи в с. Бабині, — наголошують ревізори, — одразу списано на видатки установи (рахунок 812 «Видатки за іншими джерелами власних надходжень») без відображення по рахунку 141 «Капітальні видатки за не введеними в експлуатацію основними засобами», чим порушено п.З ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5.2 Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 17.07.2000 № 64. Внаслідок допущеного порушення по даних бухгалтерського обліку Косівської районної ради занижено вартість необоротних активів на 435,11 тис. грн.»

Як бачимо, у пана Присяжного на посаді голови райради прокинувся потяг до будівництва. От він і взявся ремонтувати капітально сходи головного входу до адмінприміщення районної ради. «За обревізований період використано 25,69 тис.грн., на влаштування пандуса та ремонт сходів бічного входу — 15,31 тис. грн. Зазначені роботи виконувалися приватним підприємцем Пошиванюком П.М. Проведеною зустрічною звіркою у ПП Пошиванюк П.М. встановлено завищення в актах виконаних робіт ціни та кількості окремих придбаних матеріалів на 0,63 тис. грн., чим порушено п. 3.1.10.8 ДБНД.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Цержбуду України від 27.08.2000 № 174».

Я від себе попрошу усіх відвідувачів «білого дому» звернути увагу на ті бічні сходи і самому попробувати прикинути вартість їх ремонту. Аби як хто старався, навіть за теперішніми цінами цементу, шутру і робіт, вони мало що потягнуть від отієї величезної суми — 15,31 тис. грн. На жаль, з обласного КРУ я так і не одержав вичерпної відповіді на всі поставлені мною запитання, а про роботу районної ради з 1 жовтня 2008 року по даний час взагалі нема ні слова. За цей період скоєно також чимало підозрілих справ. Отож, я тепер здогадуюся, чому Руслан Присяжний отак вчепився за крісло голови районної ради. Тут є величезні фінансові ресурси, якими можна деколи скористатися на свій власний розсуд. А ще ж є ліси, величезні земельні угіддя, багаті природні поклади… та чиновницько-бюрократичні важелі впливу на життя усіх сфер життя району.

Володимир Девда,
депутат районної ради.

Коментарі

Написати коментар