Газета «Гуцульський край»

Часопис Косівського району

Феномен творчості Василя Яковича Тонюка

26 Грудня, 2008 | Один коментар | Переглядів: 6 306

Гірське село Річка – стародавній центр народного мистецтва Карпат. Серед різноманітних видів народної творчості мистецтво художньої обробки дерева, особливо художня різьба, займає тут найголовніше місце.

Василь Якович Тонюк
В історію народного мистецтва річківські різьбярі вписали не одну славну сторінку. Серед них найбільш відомі імена Марка Мегединюка (1842-1912), Федора Якіб’юка (1877-1959), Юрія Грималюка (1860-1945). Вагомий внесок у розвиток і становлення річківської школи різьби зробили Яків (1903-1958) і Микола (1924-1977) Тонюки. Їхню справу продовжив син — Василь Якович Тонюк, якому у серпні виповнилося 80 років.

В художньому оздобленні своїх творів майстер найчастіше використовує інкрустацію перламутром, кольоровим металом, бісером, різними породами дерева, ускладнює рисунок орнаментальних мотивів і цілих композицій. Василь Якович Тонюк віртуозно володіє техніками точіння, різьби та інкрустації, столярною справою.

Основні ази  різьбярського ремесла почав вивчати ще з 10 років, у батька Якова Васильовича, який був знаним і добрим майстром.

З 1944 року почав свою трудову діяльність в артілі «Гуцульщина», де працював до 1962 року. Того ж року перейшов у Косівський художньо-виробничий комбінат і працював тут до настання пенсійного віку. За великі творчі здобутки Василя Яковича було прийнято у Спілку художників України (1962р.). З 1954 року майстер постійно бере участь  в обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставках. Нагороджений орденом «Знак Пошани», золотими медалями ВДНГ. Кращі його творчі роботи експонувалися у залах музеїв Коломиї, Косова, Львова, Києва,  є вони в приватних колекціях Франції, Болгарії, Монголії. За 64 роки творчої діяльності Василь Тонюк створив багато високохудожніх творів.

В житті кожного митця є робота, яку він виконує протягом кількох років, старанно продумуючи кожен елемент, вкладаючи у неї всю свою душу, весь свій талант. Для Василя Тонюка таким твором стала капличка-кіот, яку він закінчив напередодні Великодня 2002 року. Над цією унікальною роботою майстер працював майже сім місяців. З особливою скрупульозністю підбирав матеріал. Тонкий гуцульський орнамент, вплетений у маленьку капличку, свідчить про високий професіоналізм майстра.

Біля Річківської церкви споруджено п’ятибанну каплицю з різьбленим світильником-«павуком». Це також творіння душі і рук Василя Яковича Тонюка.

За плечима майстра складне, але цікаве творче життя. На його роботах вчаться вихованці шкіл, студенти Косівського училища та інституту. Для здібної молоді гірського села Річки життя і творча діяльність Василя Яковича є високим взірцем, гідним для наслідування.

Тонюки внесли багато нового як у художні прийоми побудови орнаменту, так і в техніку їхнього виконання. Це стало цінним надбанням не тільки річківської школи, а й усіх різьбярів Гуцульщини.

Митець виготовив понад дві тисячі творів декоративно-прикладного мистецтва, які свідчать про самобутню художню культуру прекрасного куточка України – Гуцульщини. Можна сподіватися, що з-під його різця вийде ще багато художніх творів, які поповнять скарбницю українського мистецтва.

Лариса Березка,
завідувач районним організаційно-методичним Центром «Культура Косівщини», член НСМНМУ

Коментарі

Один коментар

  1. Подарунок для Майстра | Кафедра Дизайну КІПДМ
    18 Серпня, 2013 о 10:29

    […] Василя Яковича Тонюка, патріарха різьби на дереві, вже давно ввій шло в історію народного українського […]

Написати коментар