Газета «Гуцульський край»

Часопис Косівського району (Архів до 2013 року)

Продаєте городину — оформляйте довідку

Червень 19, 2009 | Коментувати | Переглядів: 1 601

З початком сезону вирощування власної сільськогосподарської продукції у громадян виникає ряд запитань, стосовно оподаткування доходів внаслідок її реалізації.

— Яким чином оподатковуються доходи від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельних ділянках, наданих для ведення особистого сільського господарства?

— Відповідно до Закону «Про податок з доходів фізичних осіб», доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції, вирощеної ним на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства, не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку. Отримувачу таких доходів необхідно подати податковому агенту довідку про своє право на отримання доходу у джерела його виплати без утримання податку.

Надання такої довідки передбачено тільки громадянам, які реалізовують надлишки власної сільськогосподарської продукції, вирощеної (виробленої) на наданих їм, згідно зі ст. 121 Земельного Кодексу України, земельних ділянках, і не є суб’єктами господарювання.

— Який орган влади видає довідку про право фізичної особи на отримання доходу у джерела виплати без утримання податку?

— Довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку видається безоплатно сільською, селищною, міською радами власнику сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки) у 10-денний термін з дня звернення за місцем проживання на підставі письмової заяви, якщо сільськогосподарська продукція вирощується (виробляється) ним на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено у результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки); ведення садівництва; індивідуального дачного будівництва.

У разі втрати чи пошкодження довідки, вимагається її дублікат, про що робиться відповідний запис на бланку довідки. Довідка видається терміном на три роки.

Інформація про видачу довідки передається сільською, селищною, міською радами органові державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки.

— Які обов’язкові реквізити мають бути зазначені в отриманій довідці?

— У довідці зазначаються: порядковий номер, за яким її зареєстровано, та дата (число, місяць і рік) її видачі; прізвище, ім’я, по батькові власника сільськогосподарської продукції; паспортні дані власника сільськогосподарської продукції (серія і номер, коли і ким виданий), місце проживання (область, район, місто, селище (село), вулиця, будинок, корпус, квартира); ідентифікаційний номер власника сільськогосподарської продукції згідно з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів; вид використання земельної ділянки; розмір земельної ділянки у гектарах; найменування реалізованої сільськогосподарської продукції (перелік її видів, включаючи продукцію первинної переробки; ініціали та прізвище голови
або секретаря виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради; дата, до моменту якої дійсна довідка.

— З якого часу податковий агент має право не утримувати податок з доходів, виплачених фізичній особі за закупівлю у них сільськогосподарської продукції?

— Оскільки постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форми» офіційно оприлюднено, то податкові агенти з 9.08.2006р. мають право не утримувати податок з доходів, виплачених фізичним особам за закупівлю в них сільськогосподарської продукції, лише за пред’явлення довідки.

Враховуючи, що довідка видається на 3 роки, власник сільськогосподарської продукції має подати податковому агенту копію довідки, а податковий агент повинен звірити таку копію з оригіналом та самостійно прийняти рішення стягувати податок чи ні, незважаючи на те, що за правомірність видачі цієї довідки відповідають місцеві ради. Крім того, відповідно до Закону, дохід, виплачений (нарахований) фізичним особам — виробникам сільськогосподарської продукції, податковий агент зобов’язаний відобразити в податковому розрахунку.

Таким чином, документом, який доводить достовірність поданого податковим агентом розрахунку в частині отримання фізичною особою доходу від податкового агента без утримання^податку, є копія вищезазначеної довідки.

На запитання «ГК» відповідала О. Мельниченко,
начальник ДПІ в Косівському районі.

0

Коментарі

Написати коментар

Вам потрібно увійти, щоб написати коментар.